Mozaik pasta denilince birçoklarının aklına benim gibi çocukluk günleri geliyordur. 80′ li yılların en çok yapılan popüler tatlılarındandı mozaik pasta. Yapımı kolay ve hızlı olan bu pasta ev hanımları için tam bir kurtarıcı idi. Çocukların da en sevdiklerinin başında gelen çikolata bombası pasta yapıldığı gün biterdi. Bugün eskileri anarak bir mozaik pasta yapalım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tereyağını uygun bir tencerede eritip ocağı kapatalım. İçerisine şekeri koyup eritelim. Kakao ve sütü koyup karıştıralım.
  2. Derin bir kaseye bisküvileri iri parçalar halinde doğrayalım. Kırılmış fındıkları bisküvilerin üzerine serpelim. Hazırladığımız çikolata sosunu bisküvilerin üzerine dökelim.
  3. Sosun bisküvilerin her yerine bulaşması için ezmeden biraz karıştırıp alt üst edelim. Yuvarlak bir borcamı streç film ile kaplayalım. Üzerine sosladığımız bisküvileri ekleyelim.
  4. Kaşığın tersi ile hafifçe bastırarak düzleyelim. Üzerini de streç film ile kaplayalım. Borcamı sertleşmesi için buzdolabına kaldıralım. 2 saat buzdolabında bekletelim.
  5. Üst sosu için yarım çay bardağı sütü cezvede ısıtalım. Çikolatayı ekleyip eritelim. Pastamızı dolaptan alıp uygun bir tabağa ters çevirelim. Streç filmi üzerinden alalım. Üzerine çikolata sosunu dökelim. Fındık ve pl çikolata ile süsleyelim. Dolapta 1 saat daha bekletelim. Mozaik pasta servise hazır.

Afiyet olsun.